Anneliğe İlk Adım!

0 3

Hamilelik dendiğinde kadınların aklına ilk olarak adet kesintisi gelmektedir. Adet gecikmesinin bir hafta içerisinde farkedilmesi, şartları uygun olan çiftler için hamilelik belirtisi olarak algılanmaktadır.

Ancak toplum olarak, bu belirtilerin her bireyde farklı görülebileceği ihtimalini atlamaktayız. Bu nedenle yazımızın devamında paylaşacağımız hamilelik belirtilerini yaşayan kadınların, yüzde yüz olarak hamile olduklarını veya olmadıklarını düşünmemeleri gerekir. Kadınlar için önemli günler olan ve geleceği önceden bazı belirtilerle bilinen adet dönemleri ve hamilelik belirtileri sık sık karıştırılan durumların başında gelmektedir.

İşte şimdi hamilelik belirtileri arasında yer alan en yaygın gelişmelerden söz edeceğiz.

1. Göğsünüzde hassasiyet başlayacak.
Göğsünüzde meydana gelecek olan renk değişimleri, ağrı veya hassasiyetler hormonal değişikliklere bağlı olarak hamileliğin daha ilk haftalarında başlar.
Aynı şikayetleri adet döngüsünden yaklaşık bir hafta önce de söylemeye başlarsınız. Bu nedenle dikkatli olunması gereken maddelerden birisidir.

Hamileliğe İlk Adım
Hamileliğe İlk Adım

2. Mideniz bulanacak ve kusma hissi yaşayacaksınız.
Midenizin bulanmasına neden olacak birkaç faktör bu dönemde gelişecektir. Bazı kokulara karşı hassaslığınızın başlaması kusmayı arttırabilir.
Tıpkı filmlerdeki sık aralıklarla mide bulantısı yaşamanız hamileliği işaret edebilir.
Ama bu etkiyi yapacak daha birçok faktörü göz önünde bulunduğumuz da, mide bulantılarınız tek başına hamile olduğunuzu göstermez.

3. Yiyeceklere karşı da isteksiz olabilirsiniz.
Kişiye göre değişecek olan durumlardan birisi yiyeceklere karşı hassasiyettir. Bazı anne adayları, hamilelik dönemlerin başında aşermeye başlayabilirler.
Bu dönemlerde mevsiminde olmayan bir meyveyi dahi yemek isteyebilirler. Bazen ise tam tersi bir durum yaşayarak, görmek dahi istemezler.
Tiksintilerin artmasıyla birlikte mideden şikayet etmelerin sonu gelmeyecektir. Hamileliğin ortalarına gelindiğinde ise bunlar bir nebze olsun hafifler.

4. Kanamaları adet dönemlerinizle karıştırmayın.
Hamilelik ilk haftalarında görülecek olan kanamaları, adet dönemine denk geldiğinde hamile olmadığınızı düşündüren bir durum meydana gelebilir.
Ancak bu kanamalar, adet döngüsündekilere oranla çok daha hafiftir. Bundan dolayı, eğer hamile olma ihtimaliniz varsa yine de test yaptırarak garanti sonuç alın.

5. Duygu değişimleri yaşayarak ağlamak isteyebilirsiniz.
Birdenbire değişen duygusal halleriniz nedeniyle, ortada birşey yokken durduk yere ağlama isteğiniz gelebilir.
Mutlu bir an yaşarken, hemen sonrasında hüzünlenmeye başlayabilirsiniz.
Hamilelik belirtilerinde sıklıkla görülen bir durumun daha duygu değişimleri ve ruh hallerinde görülecek dalgalanmalar olduğunu söyleyebiliriz.

6. İdrara çıkmalarınız sıklaşacaktır.
İdrar düzeninizin tamamen değiştiğini göreceğiniz zamanlardan birisi hamilelik dönemlerinin henüz başlarıdır. Gece vakitlerinde daha sık idrara çıkma isteği alışkanlıklarınızı alt üst etmeye yetecektir.

Sizler için 6 maddede en sık yaşanan hamilelik belirtilerini paylaştık.
Yukarıdaki belirtilerin bir veya daha fazlasını yaşıyorsanız, hamile olup olmadığınızı anlamanın kesin yöntemi olan testleri yaptırmanız gerekmektedir.
Bu belirtileri yaşadığınız için eczaneden alarak yaptığınız testin sonucu pozitif çıkarsa hamileliğinden emin olabilirsiniz.
Tereddüt edeceğiniz durumlarsa ise kesin cevabı kan testleri sonrasında alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası