Sivilce Nasıl Geçer?

0 0

Sivilceler (diğer adıyla akneler), başta ergenlik çağında olmak üzere yağlı ciltlerin en büyük sorunu olmuştur. Ergenlik döneminde başlayan sivilceler genellikle bu dönem sonrasında geçmektedir. Ancak diğer cilt problemlerinden dolayı farklı dönemlerde ve sürekli oluşan sivilce problemleri de vardır. Bunların dışında kullandığınız bir kozmetik ürün de sivilce oluşmasına neden olabilir.

Sivilce Nasıl Geçer?

  • Her gün düzenli olarak cildinizi sabunlayın. Sabun hem cildinizi kurutarak sivilcelerin oluşma nedeni olan yağlanmayı giderecek hem de cildinizdeki bakterileri öldürecektir.
  • Cildinizi yıkadıktan sonra mutlaka iyice kurulayın. Nemli bir cilde havadaki tozlar yapışarak sivilce oluşmasına neden olabilir.
  • Fazla yağlı yiyeceklerden ve çikolatadan mümkün mertebe uzak durun. Bu konu bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da, yağlı besinleri tüketmeyi azaltan kişilerde sivilcelerde azalma gözlemlenmiştir.
  • Kolonya ve pamuk yardımıyla cildinizi düzenli olarak temizleyin. Kolonya içerisindeki alkol sivilce oluşmasına neden olan bakterileri öldürerek ve gözeneklerinizi açıp hava almasını sağlayarak sivilce oluşumunu engeller.
  • Sivilcelerinizi kesinlikle patlatmayın. Sivilcelerinizin mutlaka doğal olarak gelişip patlamasını bekleyin.
  • Patlayan sivilceyi ve etrafını yine kolonya yardımıyla mutlaka temizleyin. Sivilceleri sıkmak hem cildinizde kalıcı izlere neden olabilir hem de sivilce içerisindeki bakterilerin cildinizdeki diğer bölgelere ulaşarak daha fazla sivilce çıkmasına neden olur.
  • Cildinize fondöten vb. kapatıcı kozmetik ürünleri sürmeyin. Bu tip ürünler gözeneklerinizi tıkayarak cildinizin hava almasını engeller. Sivilceleriniz varken bu tip ürünler kullanmak sivilcelerinizi geçici olarak kapatacak ancak daha fazla sivilce çıkmasına neden olacaktır.
Sivilce Nasıl Geçer
Sivilce Nasıl Geçer

Tüm bunların yanı sıra ciddi sivilce problemleri için mutlaka bir cildiye hekimine görünmeyi ihmal etmeyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası