Hamilelikte Nefes Darlığı ve Tedavisi

0 0

Hamilelikte nefes darlığı, hamile bayanların sıkça karşılaştığı ve oldukça rahatsız edici sorunlardan biridir. Hamilelik ilerledikçe ve bebek büyüdükçe bu sorun daha da artar hamilelikte nefes darlığı nedeni budur.

Gebeliğin son evrelerine doğru, büyümekte olan bebeğin diyaframa baskı yapması sonucu akciğer gerçek performansı ile çalışamaz ve böylece ortaya nefes alıp verme problemi çıkar. Gebelik evresi ilerledikçe bebek baş aşağı doğru döner ve bu problem de ortadan kalkar.

Hamilelikte Nefes Darlığı ve Nefes Darlığı Tedavisi

Hamilelikte Nefes Darlığı ve Nefes Darlığı Tedavisi
Hamilelikte Nefes Darlığı ve Nefes Darlığı Tedavisi

Gebelik hormonu olan progesteron, beynin solunum merkezini de etkiler ve nefes alıp vermelerin daha derin olmasını sağlar. Böylece akciğer tam performans ile çalışmasa bile, nefes alıp vermelerde alınan hava miktarı hacim olarak artar.

Nefes alıp verme problemi sadece bebek ile ilgili olmayıp, kansızlık sonucu da meydana gelebilir. Bu tip durumlarda dinlenmek, gece yatarken yastığı yükseltmek, oturuş şeklinin düzgün olmasını sağlamak ( yani omuzların arkada olmasına dikkat etmek ) hafif egzersizler yapmak, nefes alıp vermeyi daha kolay bir hale getirir ve gebelikte nefes darlığı sorununa çözüm olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası