Hamilelerin Yapabileceği Farklı Spor Türleri

0 0

Gebelik yaşantınız boyunca fit, sağlıklı, mutlu ve zinde kalınması anne ve çocuk sağlığı için önem taşır. Gebe kadınların hamilelik süresi boyunca spor yapabileceği farklı spor çeşitleri  bulunmaktadır.

Hamile olduğunuz için ağrılarınız, sancılarınız ve vücudunuzun farklı bölgelerinde bulunan şişlikleri ortadan kaldırmak için egzersiz yapmalısınız. Hamile olduğunuz için spor yapmaktan uzaklaşmak yerine sizin yapabileceğiniz farklı egzersiz çeşitleri bulunmaktadır.

Hamile olduğunuz dönem içerisinde hareketsiz kaldığınız zaman kiloların artması, kan basıncının yükselmesi, şeker hastalığı, ağrı ve krampların artması söz konusudur. Egzersiz yaptığınız zaman daha sağlıklı, mutlu ve kendinizi enerji dolu hissedeceksiniz.

Gebe kadınları yapabileceği sporlar!

Hamilelerin Yapabileceği Farklı Spor Türleri
Hamilelerin Yapabileceği Farklı Spor Türleri

Arkadaşlarınız ile yüzebilirsiniz!

Ayak ve bacaklarınızda oluşan şişlikleri ve ağrıları en az seviyeye indirebilmek için yüzmelisiniz. Suyun kaldırma kuvvetinden yararlanacağınız için daha hafif hissi, hareket etmenize yardımcı olur. Su bulantıları azaltacağı için bulantıların çok olduğu dönemler de yüzebilirsiniz.

İyi hissetmek için yürüyüş yapın

Günlük ve ya iki günde bir kez şehrin karmaşıklığından uzak sessiz yerlere yürüyebilirsiniz. Kalabalık yerlerde rahat hareket edemeyeceğiniz için kişi sayısının az olduğu yürüyüş yerlerini tercih edin. Enerji dolu ve fit olabilmeniz için tek ihtiyacınız rahat giysiler ve spor ayakkabılarıdır.

Eğlenceli bir günde dans edin

Kalp atışlarının hızlanması, kendinizi mutlu hissedebilmeniz için arkadaşlarınız ile grup halinde dans edebilirsiniz. Hızlı ve dengenizi çok fazla bozmadan grup halinde uygulayacağınız aerobik hareketler hormonların çalışmasına neden olur. Hamile olduğunuzu ve denge merkezinin bozulduğunu asla aklınızdan çıkarmayın.

Sırt ve bel ağrıları için Pilates!

Hamile olduğunuz için hareketsiz kalmak yerine iç enerjinize cevap olmalısınız. Genellikle kadınların içerisinde biriken enerji, gebe oldukları için aşırı hareket etmeme taraftarıdır. Sırt ve bel ağrılarınız için tempo kazandırmadan yapacağınız pilates, ağrılarınızı ortadan kaldırır. Kasların uzaması ve güçlenmesi, ağrıların ortadan kalkması ve daha enerji dolu olabilmeniz için Pilates yapın.

Hamilelik Yoğası!

Hamileler için uygun olduğu belirlenen hamilelik yoğasını yapabilirsiniz. Esneklik kazanmanız, gevşemeniz ve derin solunum egzersizleri ile doğuma hazırlabilirsiniz. Sıcak odalarda yapılan yoğa türlerinden uzak durmanız gerektiğini unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası