Uyku Apnesi Belirtileri ve Tedavisi

0 1

Uyku apnesi; Hayati sağlık sorunlarına neden olan oldukça dikkate alınması gereken bir hastalıktır. Genellikle şiddetli horlama ve uyku esnasında nefes alamama şeklinde baş gösterir. Çoğunlukla hasta bu rahatsızlığı kendi fark etmez. Yanında yatan eşi veya yakınları tarafından gözlemlenir. Şiddetli horlama ve nefes alımının durmasının yanında hasta sabah uyandığında kendini dinlenmemiş hisseder. Gün içinde de halsizlik, yorgunluk ve uyku isteği hisseder.

Çoğunlukla günlük yorgunluklara bağlanan bu şikayetler ihmal edilmemesi gereken uyku apnesinin belirtileridir. Vakit kaybedilmeden bir uzmandan yardım alınmalıdır. Yoksa sağlığımızı  tehdit eden ciddi hastalıklara zemin hazırlamış oluruz. Eğer çevremizde horladığımız ve çok gürültülü uyuyup ani nefes duruşları yaşadığımız eleştirisi alıyorsak bir an önce bu hastalığımızı tedavi ettirmemiz gerekir.

Uyku Apnesi Tedavi Edilmezse Hangi Sağlık Sorunlarına Yol Açar

Sadece günlük yorgunluktan kaynaklanan bir horlama diyerek geçiştirmek daha ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmamıza neden olacaktır. Bunlardan en başta yaşanan uykuda ölüm  gelmektedir. Uyku apnesi düzensiz kalp atışlarına, kalbin büyümesine , yüksek tansiyona, kalp krizi riskinin artmasına neden olabilir. Gün boyu aşırı yorgunluk ve uykusuzluk hali eğer araç kullanırken olursa trafik kazalarına bile neden olur.

Cinsel arzularda azalma (iktidarsızlık), önlenemeyen kilo alımı, şişmanlama, aşırı sinirlilik ve depresyon yaşanabilir. Uykudayken aşırı terleme olur ve sık sık çişe kalkma isteği hissedilir. Bu tarz hastalarda inme (felç) olayı da gözlenmiştir.

Uyku Apnesi Belirtileri ve Tedavisi
Uyku Apnesi Belirtileri ve Tedavisi

Uyku Apnesi Tedavi Edilebilir mi? Tedavi Şekli Nedir

Uyku apnesi tedavisinde ilaç kullanılmaz. En kesin ve etkili tedavi şekli tüm Dünya’da kullanılan “kesintisiz pozitif nazal basınç” tedavisidir. Uyku zamanı hastanın baş ucuna konan küçük bir cihaz ile burun yoluyla yansıtılan çok hassas pozitif bir basınç oluşturulur. Bu pozitif basınç sayesinde nefes yollarının ve gırtlağın sürekli açık kalmasını sağlar.

Bu cihaz sayesinde horlama ve ani nefes kesintileri yok olur ve hasta bu sorunundan kurtulur. Eğer çevrenizden”çok horluyorsun ” şikayeti alıyorsanız, sabah kalktığınızda hala dinlenmemiş hissediyorsanız, gün boyu da bu yorgunluk geçmiyor uyuma isteği duyuyorsanız bir uzmana görünüp tedavi olmalısınız. İleride daha ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmak istemiyorsak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası