Tez Ağaran-Beyazlaşan Saçlar Bu Hastalıklara İşarettir

0 10

Her saç teli rengini “melanosit” adı verilen ve renk pigmenti salgılayan hücrelerden almaktadır.

Bu saç teli rengi veren hücrelerin zamanla işlevini kaybetmesi, pigment azalması, ya da yok olması saçlarda beyazlaşma ile sonuçlanır. Saç beyazlaşma yaşı ülkeler göre değişiklik göstermekle beraber nihayetinde yaşlılıkla beraber tüm insanların saçları beyazlaşmaktadır. Yapacağını bazı tedavi veya yöntemler saçın erken ağarmasına durdurabilirsiniz.

Asya ırkından olanlarda saç ağarması 30 yaşın ortalarından itibaren başlar. 50 yaşlarından itibaren ise tüm kişilerde az da olsa saç ağarması olur. Bazı hastalıklar saç ağarmasına neden olabilir.

Tez Ağaran-Beyazlaşan Saçlar Bu Hastalıklara İşarettir
Tez Ağaran-Beyazlaşan Saçlar Bu Hastalıklara İşarettir

20 yaşından sonra başlayan saç ağarması erken saç ağarması olarak adlandırılır. Erken saç ağarmasının birçok sebebi olmakla beraber genetik nedenleri de var. Hem de bazı autoimmun hastalıklar, saçkıran, vitiligo (ala hastalığı), B12 vitamini eksikliği ve bazı tiroit hastalıklarında erken saç ağarması beklenebilir.

Yapılan bazı çalışmalarda saç ağarmasının kalp ve damar hastalıklar ile ilişkisi olduğu görüldü. Bu yüzden erken saç ağarması problemi olanların kardiyoloji muayenesinden geçmesi tavsiye edilir.

Erken saç ağarması olan insanlarda kemik azalması da görülebilir. Kemik azalması (osteopeni) olan erkeklerde bunun önüne geçmek için önlemler alınmalıdır.

Saç Beyazlamasının-Ağarmasının Tedavisi

Saç ağarmasının tedavisi için kalıcı saç boyaları, geçici saç spreyleri ve bazı renklendirici şampuanlar kullanabilirsiniz.

Bu Makalemizi Okudunuz Mu?  Göbek Bölgesindeki Yağları Eritmek

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası