Sperm kalitenizi 2 aylık gerilim düşürebiliyor

0
31

Gergin ve gerilimli geçen iki ay, sperm kalitenizi yüzde 47 oranında azaltıyor ve çocuk sahibi olmanızı güçleştiriyor. Bayan Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, İsrailli araştırmacılar tarafından, yaş ortalaması 32 olan erkeklerden elde edilen 11 bin sperm örneğinin incelendiği araştırmanın sonuçları hakkında şu bilgileri verdi:

Yumurtanın döllenmesinde sperm hareketi çok kıymetli ve sperm hareketinde yavaşlama doğal yollardan gebelik bahtını düşüren en değerli etkenlerden biri. İsrailli bilim adamları ağır baskı ve stress altındaki erkeklerde sperm hareketinde önemli bozulmalar geliştiğini gösterdiler.

Hayat biçiminde değişiklik kural

Ömür stilinde hemen bir değişim olmazsa gelecekle ilgili endişelenmemiz gerek. Daha evvel yapılan çalışmalarda sabun, güneş yağı ve plastikte spermi etkileyen kimyasalların varlığı bulunmuştu. Bu fizikî faktörler yanında stress / kısırlık alakası de çok kuvvetlidir. Adeta bir kısır döngüdür. Spermle ilgili sorunlar yaşayan erkek, kendini güçsüz hisseder hatta partneriyle münasebeti bile bozulabilir. Bu da stress düzeyini yükseltir.

Daha sağlıklı spermler için yapılması gerekenler

– Sigarayı bırakmak

– Aşrı alkol tüketmemek

– Kâfi uyku

– Dar iç çamaşırlarından uzak durmak

– Gerilimden kaçmak

– Sağlıklı antrenman yapıp, fit kalmak.

– Sağlıklı beden yükünde olmak.

TagsSperm

Leave a reply