Kınanın Cilde, Saçlara ve Sağlığa Faydaları

0 0

Kına hem düğün adetlerinde, hem de güzellik için kullanılan doğal bir üründür. Kınanın sağlık açısından yararları sınırlıdır. Daha fazla cilt, saç ve tırnak sağlığı için kullanılır. Ancak faydaları olduğu gibi, zararları da mevcut!

Kınanın cilde faydaları:

Bazı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan kına, cildin kalınlaşmasını sağlar. İnce ciltlerde meydana gelen dökülmelere karşı kına faydalıdır. Ayrıca, kına deri hücrelerinin sağlığının korunmasında dolaylı yer alıyor.

Kınanın saçlara faydaları:

Saçlar için kınanın en önemli faydası dökülen saçlara karşı doğal şifa kaynağı olmasıdır. Kına saçlarda uzun süre kullanılınca, saçlarda oluşan kırılmaları yok olur. Kına saçlarda yumuşaklık yardır, saç köklerinin sağlamlaşmasına yardımcı olur.

Ağrı kesici özelliği

Kınanın Cilde, Saçlara ve Sağlığa Faydaları
Kınanın Cilde, Saçlara ve Sağlığa Faydaları

Kınanın ağrı kesici özelliği var, herhangi bir nedenden kaynaklanan ağrılara karşı etkilidir. Kına yanık yaralarına faydalıdır. Kınanın açık yaralara da faydalı olduğu söylenir. Yarada olan ağrıyı hafifletir.

Tırnaklara faydaları:

Tırnak tedavisinde kına daha çok kullanılıyor. Kına kırılmaya eğilimi olan tırnak yapısının ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Karaciğere faydaları:

Sağlık açısından kına çok önemlidir. Kına bitkisinin kabuğu karaciğer için faydalıdır. Kına bitkisinin kabuğu aynı zamanda sarılık hastalığının tedavisinde de kullanılır.

İltihap:

Yanıklar için etkili bir şifa kaynağı olan kına aynı zamanda gargara yapıldığında dilde veya ağız boşluğunda oluşan iltihap hastalıklarına iyidir.

KINANIN ZARARLARI

Kına olgun yaştaki bayanlar tarafından saç ve cilt için kullanılır. Kına deride kızarma, şişme, yanma gibi sorunlara neden olabilir. Hassas ciltlerde alerji oluşturabiliyor. Ayrıca, solunum yollarında alerji, öksürme ve astım gibi hastalıklar oluşturabiliyor. Kınanın ağıza düşürülmesi tavsiye edilmez. Kınanın yanlışlıkla yutulması acil tıbbi muayeneye neden olabilir. Çocuklarda ve bebeklerde kına bazı cilt sorunlarına neden olabilir. Kına karşı alerjiniz varsa ondan uzak durmalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası