Hamilelikte Sırt Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir

0 52

Hamilelikte Sırt Ağrısı; Gebelik hormonu olan progesteron hormonunun kasları doğuma hazırlık için yumuşatması özellikle de leğen bölgesi çevresinde meydana gelen bu yumuşama omurgaya destek olan kısımlarda da yumuşamaya neden olur ve omurga üzerindeki baskıyı artırır.

Gebelik sırasındaki duruş şekli, sırtın alt ve yan tarafını ağrıtır. Bu rahatsızlığın en çok kendini gösterdiği yer ise sırt altından kuyruk sokumuna kadar olan bölgedir.

Sırt ve bel ağrısına neden olan bir diğer durum da siyatiğe uygulanan baskıdır. Siyatik bacaklara ve vücudun alt taraflara uzanması ile beraber vücuttaki en büyük sinirdir.

Omurgada meydana gelebilecek bir çatlak ya da yarıkta siyatik dışarı çıkar ve içindeki yumuşak doku sarkar. Sarkan yumuşak doku kemik kanallarına baskı yapar ve siyatik bacaklara bağlı olduğu için ortaya çıkan ağrı bacaklara doğru yayılır.

Gebelikte Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Sırt Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir
Hamilelikte Sırt Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir

Mümkün olduğunca fazla kilo almaktan kaçınmalı, topukları yüksek olan ayakkabılar giymemeye çalışılmalı, oturup kalkarken dikkat edilmeli, ağır birşeyler taşımamalı, şayet taşınacak ise öne doğru eğilmek yerine dizler bükülmeli ondan sonra eğilmeli, yüksekçe bir yerdeki birşeyi almak için uzanmak yerine tabureye çıkmalı, oturarak yapılması gereken bir iş varsa sırt iyice desteklenmeli ve bu şekilde oturulmalıdır.

Bu Makalemizi Okudunuz Mu?  Bel Çevresi Yağlarından Kurtulmak İçin Öneriler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası