Hamilelikte Cilt Bakım Ürünleri Kullanılır Mı?

0 0

Hamilelikte cilt bakım ürünleri kullanılır mı? Biz hamile bayanlar hamileliğimizin ilk zamanlarından başlayarak hayatımızın hemen hemen bütün alanlarında çok dikkatli oluruz. Çünkü artık bir can taşıdığımızın bilincindeyizdir. Buna ilaç kullanımı ve yeme içme de dâhildir. Ancak dikkat etmediğimiz bir konu vardır o da kozmetik ürünlerdir. Mevzuu kozmetik ürünler olduğunda onlara masum muamelesi yapar ve gönül rahatlığıyla kullanırız. Ancak bilmediğimiz ya da daha doğrusu aklımıza gelmeyen önemli bir durum da bu kozmetik ürünlerden bazılarının en az ilaçlar kadar tehlikeli etkilerinin olduğudur.

İlaçlar ağız, damar, kas ya da diğer yollarla vücuda alınırlar. İlaçlar buradan kana geçerek hamilede bütün vücuda yayılır. Ardından da etki gösterirler. Bu ilaçlar sadece gebenin vücuduna değil aynı zamanda bebeğin vücuduna da etki gösterir ve bu etki genellikle olumsuz olur. Bundan dolayı ilaç kullanımı gebelik süresi içerisinde kesilir ya da doktor kontrolünde en aza indirilir.

Gebelikte Kozmetik Ürün Kullanımı Tehlikeli midir?

Hamilelikte Cilt Bakımı
hamilelikte-cilt-bakim-urunleri-kullanilir-mi

Kozmetik ürünler deri yüzeyine uygulanarak kullanılan kimyasallardır. Bu kimyasallar zamanla deri tarafından emilerek kana karışırlar. Buradan da bebeğin kanına geçerler.

Özellikle cilt bakım ürünleri bayanların vazgeçemediği kozmetik maddelerdir. Bu ürünler içerisinde çeşitli kimyasallar barındıran kremler şeklinde bulunurlar bu losyonların içerisinde kullanılan kimyasallara göre cilt bakım ürünü tehlikeli olabilmektedir.

Yaşlanmayı Geciktirici Kremler Gebelikte kullanılır mı?

Kırışıklık önleyici kremler şeklinde satılan bu ürünler kimyasal bileşiminde retinoid bulundurmaktadır. Retinoidler cildin güçlü bir a vitamini türevleridir. Bu maddelerin özellikle kırışıklıklar üzerindeki azaltıcı etkisi övgüyü hak eder. Ancak bu maddeler yüksek dozda A vitamini anlamına gelmektedir. Yüksek dozdaki A vitamini ise bebeğe ciddi zararları olan bir durumdur. Bu retinoidlerin doğum kusurlarına neden olduğu bilinen bir durumdur.

Değerli hamile bayanlar özellikle içeriğinde ( Differin (adapelene) Retin-A, Renova (tretinoin) Retinoik asit Retinol Retinyl linoleattırRetinyl palmitat Tazorac ve avage (Tazaroten) bulunan nemelendiriciler, anti Aging kremler ve kırışıklık önleyici ürünlerden uzak durmanız çok önemlidir.

Akne Önleyici Kremler Gebelik Sırasında Kullanılır mı?

Yağlı ciltlerin baş belaları aknelerdir. Deri gözeneklerine biriken pis ve kirler burada iltihaplanmalara neden olur. Bu iltihaplı deri gözeneklerine halk dilinde sivilce tıp dilinde ise Akne denmektedir. Akne önleyici kremler genellikle yapılarında salisilik asit bulundurur. Salisilik asit sizin de bildiğiniz gibi aspirinin etken maddesidir.

Salisilik asit ağızdan yüksek doslarda alındığında ciddi gebelik sorunlarına neden olan bir etken maddedir. Ancak bu maddeler yeter miktarda az dozlarda vücuda alınırsa herhangi bir soruna neden olmadığı da bilinmektedir. Ancak ihtiyat çok önemlidir. Zira söz konusu olan bebeğimizdir.

Reçetesinde-içeriğinde “Salisilik asit Beta hidroksi asitBHA Not: bazen AHA, glikolik asit veya laktik asit olarak listelenen Alfa hidroksi asitler, güvenlidir.

Tüy Dökücü Kremler Hamilelik Sırasında Kullanılır mı?

Tüy dökücü kremler genel olarak hamileliğe yada hamilelik sırasında çocuğa zararlı bileşenler içermezler. Bu ürünlerde kullanılan kimyasalların deri tarafından emilip kana geçirilme olasılıkları azdır. Vücudunuza alerjik zararı dokunmadığı sürece bu ürünleri bol suyla durulamak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası