Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir? İshal Nasıl Geçer?

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir, İshale Ne Çözüm Olur, Bitkisel Çözümlerle İyileşmek

0 6

Yetişkinlerde de sık gördüğüm ishal hastalığı, bebeklerde de sıkça görülmektedir. Bebekler de yeni doğan ve 1-2 yaş aralığında bebeklerde ishal en sık rastlanan rahatsızlıktır. İshal dışkının normal katılığından daha cıvık ve sıvı halde bulunma durumudur. Renklerinde farklılıklar oluşmaktadır. Renklerin açık ya da koyu olmasına göre ciddiyet durumu değişmektedir. Bebeğinize verdiğiniz yiyecek ve içeceklerden oluşabildiği gibi bebeğinizin vücudunda oluşan bakteri ve virüsler de zarar vererek ishal olmasına sebep olabilir

Bitkisel Çözümlerle İyileşmek

Bebeğiniz şayet daha mamaya geçmemiş, anne sütü ile besleniyorsa annenin düzenli beslenerek ve faydalı bitki çayları içerek çocuğuna sütünden bunu aktarabilmelidir. İshal sıvı kaybına sebep olduğu için sık sık emzirilerek sıvı ihtiyacı tamamlanmalıdır. Bebeğiniz mama tükettiği döneme geldiğinde ise lifli sebzelerden kaçınılmalıdır. Lifli sebzeler ishali daha da artıracaktır. Daha çok haşlama patates, havuç türevi sebzeler edilmelidir. Yoğurt kullanımı da ishalin durmasına iyi gelecektir. Baharat türevi şeylerden kaçınılmalıdır. Papatya çayını da bebeğinize ılıtıp verebilirsiniz. Meyve olarak da muz bebeğinizin ishaline iyi gelecektir.

İshal Nasıl Geçer?

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir? İshal Nasıl Geçer?
Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir? İshal Nasıl Geçer?

Temizlik kurallarına uyulmalıdır. Bebeğinizin kullanıyorsa bezini çok temiz tutmanız önemlidir. Ayrıca sadece bezini ve ellerinizi temiz tutmak yeterli değildir. Çocuğunuzun mama kaplarını da kaynatıp çok temiz tutmalısınız. İshal su kaybına sebep olduğu için, bol bol sıvı tüketilmelidir. Pirinç veya pirinç gevreğini mama haline getirerek verebilirsiniz. Evde kendinizin hazırladığı limon ve ayran da ishaline iyi gelecektir. Ayrıca makarna gibi nişastalı ürünler bebeğinizin ishaline iyi gelecektir. Bebeğinizin poposunun tahriş olmaması için sıkça pişik kremi de kullanılmalıdır. Eğer ishal geçmiyorsa ve dışkısında kan varsa hemen bir doktora görülmelidir.

Protein miktarı minimum da olan ürünler de kullanılması ishalin geçmesini sağlayacaktır. Bebeğinizin su kaybı yaşadığını, aşırı uykusuz ve halsiz durmasıyla birlikte uzunca zaman idrara çıkmaması ve idrar renginde koyu renkten de anlayabilirsiniz. Geç kalındığı taktirde ölümlere yol açabilecek kadar ciddi sorunlar yaratabilmektedir. Hastane de müdahale edilerek ilaçlarla da tedavi olabilmektedir. Geç kalınmaması gereken durumlardan biridir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası