Bebeklerde Göz Akması ve Çapaklanma

0 2

Bebeklerde Göz Akması ve Çapaklanma; Yeni dünyaya gelen bebeklerde göz çapaklanması çoğu zaman göz yayınlarının tıkanması sonucunda sıkça oluşan bir sağlık sorunudur. Bebeklerin göz kanalları küçük olduğu için sık tıkanma bu yüzden gerçekleşir. Buda kirpik üstünde çapaklanma oluşturmasına imkan sağlar. Bunun yanı sıra kirpik kökü iltihabı nedeniyle de oluşabilmektedir. Bakteriyel ve viral enfeksiyonları sayesinde de ortaya çıkabilmektedir. Çapaklanma 5 ile 8 ay arasında kendiliğinden geçer. Ayrıca sezaryen ile doğan bebeklerde daha sık karşılaşılır.

Göz Çapaklanması Nasıl Anlaşılır?

Bebeğinizin gözünde sarı tonlarında akıntı oluşuyorsa, gözde kızarıklık varsa, göz kapaklarının şişmesi ve kabarma durumları, uykuda göz kapaklarının birbirine yapışması, kirpiklerde kurumuş iltihap görülmesi, gözün iç taraflarında şişkinlik ve göz sulanması gibi durumlar oluşuyorsa bilin ki göz çapaklanma durumu oluşmuştur.

Çapak Oluşma Nedenleri

Bebeklerde Göz Akması ve Çapaklanma
Bebeklerde Göz Akması ve Çapaklanma

1) Göz Yaşı Kanalının Tıkanması: Bebeklerin bazıları göz yaşı kanalları ile doğarlar. Bazıların da ise bu kanal yoktur. Göz yaşının oluşum safhası aynen şu şekilde gözlemlenir. Doğumdan 2 hafta sonra kaşlarının altında lakrimal bezden salgılardan göz yaşı meydana gelir. akmaya başladığında göz kapaklarının kenarlarından küçük kanalcıklardan geçerek burna doğru akarlar. Bu kanalları örten zarlar kendiliğinden açılmamışsa orada birikmeye başlar. Bunun sonucunda gözlerde sarımsı yada beyaz akıntı görülür. Uyku esnasında bu akıntılar kabuklaşır ve bebeğin gözünün açılmamasına engel olur. Bu sebepten dolayı tıkanma sonucunda gözlerinin sürekli ıslak olması ve gözlerinden devamlı yaş gelmesine neden olur. Bu durumda bebeğiniz huzursuzlaşır ve kaşıntılar başlar.

Tıkalı Göz Yaşı kanalını Açmak İçin;

* Ellerinizi iyice temizledikten sonra işaret parmağınızla göz kapağının birleşimi olan yere koyun ve hafifçe yarım daire şeklinde masaj yapmalısınız. Bu işlemi günde 5 defa uygulayabilirsiniz. Bebek altı atlık olduğunda bu tıkanıklık kendiliğinden açılacaktır. Açılmama durumlarında 1 yaşına kadar doktor tarafından açılması sağlanır.

2) Göz Nezlesi: Bebeklerde sıkça karşılaşılan bir diğer belirti ise göz nezlesidir. Belirtileri gözlerde şişkinlik yapar, gözde çapaklanma ve kızarıklık oluşumuna neden olur. Viral hastalık şeklinde olan bu belirti bulaşıcıdır. Böyle durumlarda doktorunuzla görüşmelisiniz. Doktorunun önerdiği antibiyotik göz damlasını kullanarak gözlerinizi temizleyebilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken bir belirtidir. En ufak bir durum gözlendiğinde doktorunuzla iletişim sağlamanız önerilmektedir.

Tedavisi:

Bazı anneler bu durumu gördüğünde direk anne sütünü çapağın olduğu yere doğru akıtmaya başlarlar. Bu durum bebeğinize zarar verebilir. Çünkü bebeğiniz çapak durumunda bir enfeksiyon kapmışsa anne sütü ile orayı temizlemek daha kötü durumlara yol açabilir. Bunu dikkate alarak ona göre davranmanız uygun olacaktır. En iyisi bu gibi durumlarda doktorunuzu arayarak onun verdiği bilgiler doğrultusunda bebeğinizle ilgilenebilirsiniz. Ayrıca bebekte göz kapağı şişmişse, göz ağrısı varsa, ateşi varsa mutlaka doktorunuzla iletişime geçmeyi öneriyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası