Anne Sütü Nasıl Artar?

0 2

Anne Sütü Nasıl Artar? Doğumevinde mümkün olduğu kadar sık meme ver­diğiniz ve her seferinde iki memeyi birden emzirdiğiniz halde yeterince süt elde edemediğinizi farz edelim. Doktor birkaç bibe­ron verilmesini istedi. Bebek, iki memeden 50 gram süt alabili­yor ve her seferinde 50 gram süte İhtiyacı oluyor diyelim. Ço­cuğunuzu yalnız kendi sütünüzle besleyebileceğinizi düşünerek ve doktorunuzla da mutabık kalarak meme vermeye devam kararıyla doğumevinden ayrıldınız.

Bazen, evinize dönmekten duyduğunuz sevinç sütün art­masına yol açar. Bu durumda artık bebeğin de doyması ve bibe­rona İhtiyaç duymaması gerekir. Fakat genellikle, bebek bibe­rondan o kadar hoşnut kalmıştır ki, meme için istekli görünmez. Böyle hallerde biberon sayısını yavaş yavaş azaltarak bebeğin memeye alışmasını sağlayabilirsiniz. Bas vurabileceğiniz yollar­dan biri budur.

İkinci usulde ise, eve döndüğünüzün birinci ve ikinci gün­leri, memeden sonra bebeğe hastanedeki gibi biberon vermeye devam edersiniz. Fakat bebeğin ihtiyacından bir damla fazla ol­mamak şartıyla. Eve dönen annenin sütü, ilk iki gün artmayabileceği gibi bazen yorgunluk yüzünden geçici olarak azalabilir de.

Anne Sütü Nasıl Artar?

Anne Sütü Nasıl Artar?
Anne Sütü Nasıl Artar?

Eve döndüğünüz andan itibaren, biberonları her gün 10 gram azaltın. Öyle bir an gelir ki, biberona hiç gerek kalmaz. O zaman ne olur? Biberonları kaldırdığınız için çocuk, daha sık yemek ister. Acıktıkça, 3-4 saatte hatta 2,5 saatte bir emzirin. Bu çok ağır bir iş gibi gelir size, fakat endişelenmeyin, uzun sürmez. Çok sık boşalan göğüsler uyarılır ve daha çok süt vermeye başlar. Süt arttıkça da, bebeğin beslenmeler arasında daha uzun süre uyuduğunu göreceksiniz. Bir ya da iki hafta sonra, dört saatte bir meme emmekle yetinecektir.

Doğumevinde her öğün 30 gramdan fazla süt emmeyen, fakat 15 gün sonra evde, her öğün 150 gram emmeye başlayan bir bebek bilirim. Tabiî her zaman bu başarı sağlanamaz. Dolayısıyle bebek, beş-altı gün sonra kilo kaybeder ve doymadığı anlaşılırsa, yeniden biberonla takviye yoluna gitmek gerekir.

Sebat etmekte devam kararındaysanız, her emzirmeden sonra bebeğe 50 gram biberon verin ve kendinizi dinlenmiş hissettiğiniz zaman biberonları kaldırmak için yeniden teşebbüse geçin. Kimi doktorlar, süt üretimini arttırmak için, her emzirmeden sonra memelerde kalan sütün elle sağılmasını tavsiye ederler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası