Ani Yüz Kızarması Ve Tedavisi

0 2

Ani Yüz Kızarması nedir?: Kişinin kendi kontrolünün dışında oluşan ve vücut ısısının artmasından dolayı damarların daha çok genişlemesinden dolayı ortaya çıkan semtapik sinir sisteminin bir bozukluğudur.

YÜZ KIZARMASININ NEDENLERİ NEDİR?

 • Vücut ısınan kanı soğutmak için dış yüzeye yakın olan kısımlara daha çok kan pompalar ve kanın soğumasını bu şekilde sağlar. Buna örnek verecek olursak sohbet ortamında konuştuğumuzda yada bizi terletecek derecede efor sarf ettiğimizde yüzümüz, yanaklarımız ve kulaklarımız kızarması.
 • Kış aylarda yüz kızarması veya diğer vücudun dışarıda kalan bölgelerde kızarmaların görülmesinin sebebi ise soğuyan vücudumuzu ve derimizi ısıtmak için dış yüzeylere daha çok kan pompalaması.
 • Psikolojik kaynaklı yüz kızarması ise Alerjik nedenlere bağlıdır. Yakınlarımızda yada kendimizde oluşan ani yüz kızarmaların bir sebebi de psikolojik etkenlere bağlıdır ve temelinde psikolojik nedenler vardır. Yaşanan yüz kızarması durduk yere anlamsız bir şekilde ortaya çıkan yüz kızarması ise kişiden oluşan yüz kızarması korkusu (ERİTROFOBYA) ya da diğer isim ile sosyal bir fobinin oluşumuna bağlıdır.Buda kişilerde eleştirilme korkusu ile ortaya çıkan psikolojik etkendir ve tedavi olması önerilir.
 • Diğer bir yüz kızarma türü ise kişilerde görülen KAYGI (ANKSİYETE) bozukluğudur ve bu durumda yüz kızarmasına neden olmaktadır.
 • Menopoz yaşayan kadınlarda en yaygın haldir yüz kızarması.Menopoz dönemine giren kadınların çoğunda ani sıcak basmalar, kalp atış hızının artması ve yüz kızarmalara neden olmakta.
 • Rosacea olarak adlandırılan kronik cilt sorunu olarak bilinen Rosacea yüzde kızarıklıklara ve minik içi sıvı dolu şişliklerin oluşmasına neden olmakta.
Ani Yüz Kızarması ve Tedavisi
Ani Yüz Kızarması ve Tedavisi

YÜZ KIZARMASININ DİĞER NEDENLERİ İSE:

 • Sıcak ya da baharatlı yiyeceklerin tüketimi
 • Alkol kullanımı
 • Karsinoid Sendromu
 • Diyabet ve kolesterol tedavisinde kullanılan bazı ilaçların yan etkilerinden kaynaklanan yüz kızarmaları
 • Yüksek ateşle ortaya çıkan yüz kızarmaları
 • Sinir sistemindeki bir bozukluktan kaynaklanan ani yüz kızarmaları bu durum ani olarak da ortaya çıkabilir ya da sosyal bir ortamlarda da kendini gösterebilir.
 • Yüz kızarması daha çok psikolojik faktörlere dayanmakta.Yüz kızarması şikayeti bulunan bir çok hastada yapılan gözlemlerde, hastalarda sosyal fobi görülmekte. Sosyal fobi ise ani yüz kızarmasına neden olabilmekte bu nedenle de yüz kızarıklığı sosyal fobiyi tetiklemekte.

ANİ YÜZ KIZARMASI TEDAVİSİ

Öncelikle tedavi olabilmek için yüz kızarmasının nedenleri tespit edilmelidir.Kişide sosyal fobi var ise, sosyal fobiyi yenmesini sağlamak ani yüz kızarmasın da çok önemli. Bir alternatif ise yüzdeki kızarıklığa neden olan sinirlerin ameliyatla yakılması, bu yöntem ise çeşitli yan etkilere neden olabilmekte ve bu ameliyatın geri dönüşü de yok bu yüzden önerilmemekte. Diğer bir yöntem ise KLİPS yöntemi, bu yöntem ile sinirleri baskı altına alarak kızarıklığın önüne geçmeye çalışılır.

AMELİYAT VE KLİPS tedavileri, yüz kızarmasına neden olan unsurlara yönelik değil daha çok sonuca yönelik yapılan bir tedavi şeklidir. Yüz kızarma rahatsızlığı yaşayan kişilerde eğer sosyal fobi varsa bunu yenmesi çok önemli.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası