Akciğer Kanserinde Sık Görülen Belirtiler Nelerdir

0 2

Akciğer Kanserinde Sık Görülen Belirtiler Nelerdir adlı konumuzda sizlere Akciğer Kanseri Belirtileri hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Öksürük; Öksürük akciğer ve akciğer dışı pek çok hastalığın belirtisidir. Şiddetli öksürüklerde ve ağızdan kan gelme gibi durumlar akciğer kanserinin ilerlediğinin belirtisi olabilir. Geçmeyen ve sürekli devam eden öksürükler de mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Akciğer kanserinin belirtileri

Akciğer kanserinin belirtileri, vücudunuzda ki tümörün yerleşim yerine göre ve hastalığın şiddetine bağlı olarak değişir. Akciğer kanserinde genellikle hastalık ilerlemeden önce belirti ve bulgular başlar. Kimi hastalar da belirtiler erken karşılaşılsa da kimisinde daha geç olabilir. Belirtilere muhakkak önem verilmelidir. Çoğu hastalarda erken teşhis olduğu takdirde tedavi mümkün olabilmektedir. Önem vermeniz gereken bazı maddeler vardır.

Öksürük; Öksürük akciğer ve akciğer dışı pek çok hastalığın belirtisidir. Şiddetli öksürüklerde ve ağızdan kan gelme gibi durumlar akciğer kanserinin ilerlediğinin belirtisi olabilir. Geçmeyen ve sürekli devam eden öksürükler de mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kanama; Genel olarak korkulan ve bir an önce doktora başvurulan durumlardır. Kanamalar az miktarda olup balgamla karışık olabileceği gibi çok fazla olup öldürücü de olabilmektedir. Bütün kanamalar akciğer kanseri demek değildir. Kanama şikayeti olan kişiler akciğer kanseri ve başka kanama yapabilecek hastalıkları detaylı incelemelidirler.

Akciğer Kanserinin Belirtileri
Akciğer Kanserinin Belirtileri

Göğüs Ağrısı; Göğüs ağrıları da akciğer kanserinde sık rastlanan belirtilerdendir. Genel olarak ilerlemiş kanserin belirtisidir. Akciğer kanserinde bir çok nedenden dolayı çeşitli ağrılar görülür. Ağrı bütün hastalarda olmaz akciğerlerin iç kısımlarında bulunan kanserler genellikle ağrıya yol açmazlar. Akciğerlerin tepe kısmından dolayı kaynaklanan kanserlerin en önemli belirtisi ise şiddetli omuz, kol ve sırt ağrılarıdır. Akciğer zarı hastalığa katıldığı durumlarda göğüs duvarı üzerinde derin nefes alımlarında, öksürükte ve gülerken bıçak saplanması gibi bir ağrı söz konusudur. Çok şiddetli ağrı yapan ve kesinlikle önlenemeyen ağrılar kanserin kemiklere ve sinirlere yayılmış olduğunu gösterir. Vücudun farklı yerlerinde de ağrılar olabilir, kol, bacak ve bel gibi.

Nefes Darlığı; Nefes darlığı doğrudan kanserle ilgili olduğu gibi kronik bronşit amfizem ve zatürre gibi hastalıklara da bağlı olarak gelişebilir. Akciğer kanserine bağlı olan ağrıların sebebi ise bronşu tıkayan tümör ve ya akciğer zarları arasında olan sıvı tıkanmasıdır.

İştahsızlık ve Kilo Kaybı; Bu tür belirtiler hastalık ilerlediğinde ortaya çıkar. Kilo kaybının çok olması bir ilerlemiş kanser belirtisidir ve bu tür hastalar genellikle tedaviye cevap vermezler.

Hırıltılı Solunum; Astım ve kronik bronşit gibi hastalıklarda çok fazla rastlanılsa da aynı zamanda bir akciğer kanseri belirtisidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası