Akciğer Kanserinde Sık Görülen Belirtiler Nelerdir

0
1
Akciğer Kanserinin Belirtileri
Gelişmelerden haberdar olmak için Takip edin!

Kadın News Google News

Akciğer Kanserinde Sık Görülen Belirtiler Nelerdir isimli konumuzda sizlere Akciğer Kanseri Bulguları ile alakalı sendromler vermeye çalıştık. Öksürük; Öksürük akciğer ve akciğer dışı pek çok hastalığın sendromudur. Şiddetli öksürüklerde ve ağızdan kan gelme gibi haller akciğer kanserinin ilerlediğinin sendromu olabilir. Geçmeyen ve sıksık devam eden öksürükler de kesinlikle hekime başvurulmalıdır.

Akciğer kanserinin belirtileri

Akciğer kanserinin sendromleri, vücudunuzda ki urun yerleşim yerine göre ve hastalığın şiddetine bağlı olarak değişir. Akciğer kanserinde genelde hastalık ilerlemeden evvelce sendrom ve sendromler başlar. Kimi hastalar da sendromler erken karşılaşılsa da kimisinde daha geç olabilir. Belirtilere kesinlikle ehemmiyet verilmelidir. Çoğu hastalarda erken tespit bulunduğu takdirde tedavi olası olabilmektedir. Önem vermeniz gereken birtakım maddeler vardır.

Öksürük; Öksürük akciğer ve akciğer dışı pek çok hastalığın sendromudur. Şiddetli öksürüklerde ve ağızdan kan gelme gibi haller akciğer kanserinin ilerlediğinin sendromu olabilir. Geçmeyen ve sıksık devam eden öksürükler de kesinlikle hekime başvurulmalıdır.

Kanama; Genel olarak korkulan ve bir an evvelce hekime müracat edilen hallerdır. Kanamalar az miktarda olup balgamla karışık olabileceği gibi çok çok olup öldürücü de olabilmektedir. Tüm kanamalar akciğer kanseri demek değildir. Kanama şikayeti olan şahıslar akciğer kanseri ve diğer kanama yapabilecek hastalıkları ayrıntılı incelemelidirler.

Akciğer Kanserinin Belirtileri

Akciğer Kanserinin Belirtileri

Göğüs Ağrısı; Göğüs ağrıları da akciğer kanserinde sık rastlanan sendromlerdendir. Genel olarak gelişmiş kanserin sendromudur. Akciğer kanserinde bir çok sebepten ötürü detaylı ağrılar görülür. Ağrı tüm hastalarda olmaz akciğerlerin iç kısımlarında tespit edilen kanserler genelde ağrıya yol açmazlar. Akciğerlerin tepe kısmından ötürü kaynaklanan kanserlerin en mühim sendromu ise kuvvetli omuz, kol ve sırt ağrılarıdır. Akciğer zarı hastalığa katıldığı hallerde göğüs duvarı üstünde derin soluk alımlarında, öksürükte ve gülerken bıçak saplanması gibi bir ağrı söz konusudur. Çok kuvvetli ağrı yapan ve kesinlikle önlenemeyen ağrılar kanserin kemiklere ve sinirlere yayılmış bulunduğunu gösterir. Vücudun değişik bölgelerinde de ağrılar olabilir, kol, bacak ve bel gibi.

Bu Makalemizi Okudunuz Mu?  Saç ve Kaş Dökülmesi Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

Nefes Darlığı; Nefes darlığı direkt olarak kanserle alakalı bulunduğu gibi süreğen bronşit amfizem ve zatürre gibi hastalıklara da bağlı olarak gelişebilir. Akciğer kanserine bağlı olan ağrıların nedeni ise bronşu tıkayan tümör ve ya akciğer zarları arasında olan sıvı tıkanmasıdır.

İştahsızlık ve Kilo Kaybı; Bu tür sendromler hastalık ilerlediğinde meydana çıkar. Kilo kaybının çok olması bir gelişmiş kanser sendromudur ve bu tür hastalar genelde tedaviye yanıt vermezler.

Hırıltılı Solunum; Astım ve süreğen bronşit gibi hastalıklarda çok çok rastlanılsa da aynı vakitte bir akciğer kanseri sendromudur.Kadın News Google News

Leave a reply