Ağaran ve Beyazlayan Saçlara Doğal Çözüm

0 2

Kadınların en büyük endişelerinden biri de ağaran-beyazlayan saçlardır. Saçına boyamak istemeyen kadınlar bazı doğal yöntemlerle saç beyazlaşmanın önünü alabilirler. Bu yöntemlerden biri de saça soğan suyu  sürtmektir.

Yapılan bilimsel araştırmalar saç beyazlaşmasının saç diplerinde hidrojen peroksidin birikmesiyle meydana geldiğini kanıtlamıştır. Bu ise katalaz enziminin azalması sonucu oluşur. Soğan suyu katalaz bakımından oldukça zengindir ve yüzyıllardır saç beyazlaması için doğal tedavi yöntemleri arasında bulunuyor. Soğan suyu saç derisinde katalaz üretimini artırarak saçların ağarmasını-beyazlamasını engeller.

Ağaran ve Beyazlayan Saçlara Doğal Çözüm

Araştırmalarda soğanın katalaz enzimi sayesinde saç köklerinde biriken ve rengini kaybetmeye yol açan hidrojen peroksidi ortadan kaldırdığı tespit edildi. Ayrıca soğanı saça sürdükçe saçlar daha sağlıklı ve hızlı bir biçimde uzuyor.

Soğan suyu ağaran saçların doğal rengine dönmesi için çok etkilidir. Saç köklerini besler, mikropları ve parazitleri öldürerek saç derisine bakım yapar.

Soğan sülfür içeriği sayesinde saç derisindeki iltihap ve mantar gibi sorunları tedavi etmeye de yardımcı olur. Böylece saçlar daha sağlıklı olmaktadır. Sağlıklı saçlar da daha gür olur. Soğan suyu kürü ile saçlarınıza bakım yaptığınızda saçlarda ve saç derisinde bir çok sorunların ortaya çıkmasını engeller.

Ağaran ve Beyazlayan Saçlara Doğal Çözüm
Ağaran ve Beyazlayan Saçlara Doğal Çözüm

Soğan suyu kürü hazırlama yöntemleri:

soğanın suyu nasıl çıkartılır

Soğan suyu kürü hazırlanışı

* Soğanı ortadan ikiye bölüp portakal gibi sıkıp suyunu çıkarın. Veya soğanı dilimleyerek katı meyve sıkacağına atarak suyunu çıkarabilirsiniz.

* Soğanları 3-4 parçaya bölüp blenderden veya rendeden geçirin. Sonra süzgeçten geçirip suyunu çıkarın.

* Evde katı meyve sıkacağı, blender veya rende yoksa, soğanı ortadan kesip ezin, süzgeçten geçirip suyunu çıkarın.

beyazlanan saçları soğan kürü ile beyaz yapma resmi

Soğan suyu kürü saça nasıl sürülür

Soğan suyu doğal yöntem olsa da, alerjiden korunmak için öncelikle boyun bölgesine çekerek alerji testi yapın. Eğer kızarma, yanma gibi belirtiler yoksa soğan suyunu saç diplerine sürebilirsiniz.

Yukarıda belirtilen doğal yöntemlerden biri ile soğanın suyunu çıkarın. Bu suya pamuk batırıp saç diplerine ve saçlarınıza sürün. 30 dakika veya en geç 1 saat sonra yıkayın. Haftada 3 kez bu yöntemden yararlanın. Faydasını göreceksiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası