Adet Döneminde Psikoloji

0 0

Bu yazımızda ise adet döneminde psikoloji üzerinde duracağız. Ruhsal  ve fiziksel değişiklikler adet döneminin 1-2 gün öncesinde başlar. Aşırı hassasiyet, depresyon, alınganlık ,sinirlilik hali ve yeri zamanı belli olmayan duygusal iniş çıkışlar bu dönemin en belirgin psikolojik belirtileridir. Kasık, bel, sırt ağrısı, aşırı iştahlılık, göğüslerde şişkinlik ve halsizlik ise bu dönemin fizyolojik belirtileridir.

Her kadında adet döneminde psikoloji aynı şekilde görülmemektedir. Belirtilerin derecesine ve günlük yaşamını etkileyişine göre her kadın üzerinde ruhsal ve fiziksel olarak farklı belirtiler gösterir. O yüzden kadınların bu döneminde yakınındaki kişilere büyük bir rol düşmektedir. Belirtileri zamanla gözlemlemeli ve bu dönemi en rahat şekilde atlatması için yardımcı olmalıdırlar.

Adet Döneminde Psikoloji

Adet Döneminde Psikoloji
Adet Döneminde Psikoloji

Adet döneminde psikoloji için  bilinen tıbbi bir tedavi yoktur. Fiziksel belirtilerin tedavisi için ağrı kesiciler, doğum kontrol hapları ve antidepresanlar kullanılabilir. Ruhsal belirtilerin tedavisi için ise beslenme şekline dikkat edilmeli, egzersiz yapılmalı, tuz, şeker, karbonhidrat, kafein ve alkol alımı azaltılmalıdır.

Bu dönemde yaşanılan yoğun duygularla kötü bir şekilde çevreye yansıtılmaktadır. Bu dönemde yaşanılan kötü psikolojiyi etrafındakilere anlatabilen kadın hem gündelik yaşamını zora sokmaz, hem de kişiler arası ilişkilerini olagan haliyle devam ettirebilir. Bu dönemdeki psikoloji normalden daha yoğun yaşanıyorsa hayatımızı olumsuz şekilde etkiliyorsa bir doktora görünmekte fayda var.

Sağlığınız Emanetinizdir!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası