ANA SAYFA HAKKIMIZDA B?ZE YAZIN REKLAM ACILIS SAYFAM YAP SIK K. EKLE ?LET???M G?ZL?L?K ?ARTLARI
    

Kadinnews

| GNDEM | S襤YASET | DNYA | MEDYA | EDEB襤YAT | E襤T襤M | KLTR-SANAT | SALIK | YAAM | EVRE | ARATIRMA | MZ襤K |

"襤nsanlara iyi geliyorsan覺z iyi birisinizdir"
ANASAYFA /  R繹portaj /

Vefa nal, Rukiye Karak繹se, zlem Ya覺z'dan sonra Kad覺nnews yazarlar覺ndan Nilg羹n B覺y覺kl覺'n覺n da kitab覺 癟覺kt覺. 'S覺radanl覺k kamuflajt覺r' diyen yazar覺m覺z, hayata bak覺覺 ve yeni kitab覺 ile ilgili ger癟ekletirdiimiz ho sohbette s覺ra d覺覺 bir yazar olduunun da iaretlerini verdi.

 

tekrar hay覺rl覺 olsun dileklerimi, yinelenmekten uzak bir yenilenme olarak temenni ederim
Yaz覺lar覺n覺z öteden beri f覺r覺ndan yeni ç覺km覺 taptaze yaam覺n özünü sunan bir üslupla gönlüme her indiinde,  yaayan kalemlerden Sunay Ak覺n ve Ercan Kesal bunu yap覺yor bana bir de Nilgün Han覺m diye diyordum kendime ve tevafuk o ki bu hissiyat覺mda yaln覺z deilmiim bkz: https://eksisozluk.com/nilgun-biyikli--4052908?a=today
Nilgün B覺y覺kl覺 kimdir? Sizi tan覺yabilir miyiz?
-Tarsusluyum. Üç çocuk annesiyim. Türkçe öretmeniyim.  imdi de “Aaç kovuundan öyküler” kitab覺n覺n yazar覺y覺m.
Yaz覺 ile yolculuunuz hangi zamanlarda balad覺? Hem bireysel hem de yaan覺lan zaman覺 içeren yekün bir soru!
- Orta okulda günlük tutarak yazma zevkini tatm覺 oldum. Tabi onun evvelinde okuma zevki. Fakat günlüklerim o kadar ak覺c覺yd覺 ki, kimin eline geçtiyse didik didik okundu. Okunmakla kalmad覺, alt覺na not düenler oldu. Bir solukta okudum filan gibi Otuzlu yalarda bir karar verdim ve dedim ki yok bu i böyle olmayacak, madem insanlar beni okumay覺 bu kadar önemsiyor, art覺k halka aç覺lman覺n zaman覺 geldi. Böylece krizi f覺rsata çevirmi oldum.
“Hayat覺n覺z覺n devrimlerini say覺n desem kaça kadar sayabilirsiniz?” Diyorsunuz bir yaz覺n覺zda (B襤R EHR襤 BIRAKIP G襤TMEK)… Bu minvalde “yaz覺” sizin hayat覺n覺z için nedir?
Yaz覺, tabi ki hayat覺m覺n en büyük devrimlerinden biri oldu. Onun evvelinde okumak tabi ki. Okumak ve yazmak benim için bir tutku. Hep öyleydi ve hep öyle olacak.
Yaz覺lar覺n覺z覺 takip eden bir okur olarak benim beklediim bir kitapt覺 dorusu. Geçtiimiz ay gerçekleen Tüyap kitap fuar覺nda okuyucuyla bulutu “Aaç Kovuundan Öyküler”. Kitab覺n覺z覺n oluum sürecini anlat覺r m覺s覺n覺z? 
Kad覺nnews benim için bir okuldu asl覺na bakarsan覺z. 襤lk burada yazmaya balad覺m. Necla Saydam benim hem editörüm hem dostum oldu. Bir kad覺n dayan覺mas覺 aram覺zda hep vard覺. Ondan çok ey örendiim gibi çok da beslendim. Yazma serüvenimde çok fazla zorluklar yaad覺m ve Necla Saydam bu süreçte hep destek oldu bana. Çünkü kalemime güvendiini her daim hissettirdi. Kaç kere pes ettiysem, her defas覺nda elimden tuttu kald覺rd覺. Minnettar覺m kendisine.
Sonra bilgisayar mühendisi bir arkada覺m var, ayn覺 zamanda bir kad覺nnews okurudur kendisi. ilan. Birgün dedi ki, sana bir blog yapt覺m. Lütfen yazmaya oradan devam et. Sonra tüm yaz覺lar覺m覺 orada depolad覺m. Blog yazarl覺覺 çok revaçta art覺k biliyorsunuz.  Yay覺nevlerinin dikkatini çekmi yazd覺klar覺m. Gelen teklifi deerlendirmi oldum böylece.
襤sim babas覺 ya da annesi kim? 
Kitab覺n ad覺 bana ait. Can覺m ben
Deneme – hikâye türü bilinçli bir seçim mi? 
Deneme- öykü ve anlat覺 diyelim. Kendimce bir tarz ç覺kt覺 ortaya. Kal覺plar覺n biraz d覺覺nda. Sadece sahicilik dozu yüksek metinler.
Kitaba al覺nan öykülerinizden içinizde yeri baka olan var m覺?
Olmaz m覺, elbette var. Mesela “Adak” Böüre böüre alayarak yazd覺覺m bir hikayedir. Day覺m覺n hikayesi. Gerçek bir anlat覺d覺r. Sonra “Garda” “ Özet geçiyorum” “Stockholm sendromu” gibi bunlar duygu yüklü yaz覺lar biraz. Bunlar覺n yan覺 s覺ra mizahi metinler de mevcut. Çok keyifli metinler olduunu iddia edebilirim.
Bir eitimcisiniz ayn覺 zamanda. Toplumsal anlamda  insan eitiminde en çok nelerin üzerinde durmam覺z gerekiyor? Hem anne hem de eitimci olarak bu konudaki görüleriniz nelerdir?
En çok üzerinde durulmas覺 gereken mevzu bana göre “özgüven”. 襤nsan öncelikle bir birey, bir deer olduunu fark etmeli. Özgüvenini kazanm覺 bir insan her ekilde mutluluk ve baar覺y覺 mutlaka yakalar. Tabi bunun için takdir cimrisi olmaktan uzak durmak gerekiyor. Kitab覺mda bunun alt覺n覺 çizen bir anlat覺 var zaten. Diyorum ki orada “襤nsanolunun en büyük ihtiyac覺 takdir edilmek ve deer görmek”
“Üstün insan” tan覺m覺yla devam etmek istiyorum. Üstün insan nedir? 
 襤nsanlara  iyi geliyorsan覺z, insanlar sizin varl覺覺n覺zdan honutsa iyi bir insans覺n覺zd覺r. Mevzu budur. Hangi dine, 覺rka, cinsiyete mensup olursan覺z olun, iyilik peindeyseniz ve hayat覺na girdiiniz insanlar覺n yaamlar覺n覺 cehenneme çevirmiyorsan覺z iyi birisinizdir. 
Kad覺n yazarlar覺n say覺s覺 gittikçe bir art覺 gösterse de insan ruhuna dokunabileni hala çok büyük az覺nl覺kta… 襤nsan ruhuna bu eriim nas覺l bir duygu uyand覺r覺yor? Dokunan, dokunulan da  m覺 oluyor ayn覺 zamanda?
襤nsan duygusal bir yarat覺kt覺r. Dünyan覺n hangi ucunda olursan覺z olun, hepimiz ayn覺 tepkileri veririz. Bu minvalde samimiyet önemlidir. Bana yay覺nevinin söyledii ey uydu: “Kad覺n yazarlar her ne kadar artm覺 olsa da yaz覺lar覺nda sahicilii yakalayan kad覺n yazar say覺s覺 az. Bunu yakalad覺覺m覺z yazar bizim için bir ganimettir. Bu sizsiniz” Bu noktada kad覺nlar biraz da toplum bask覺s覺yla duygular覺n覺 dile getirirken kendilerini kast覺klar覺 için, okuyucu da okurken kas覺l覺yor. Zaten zor okuyan bir milletiz. Bu durumda okura cazip gelmiyor okuduklar覺. Demem o ki, samimiyet ve sahicilik birinci kural.
“S覺radanl覺k en iyi kamuflajd覺r” diyorsunuz. Kitab覺n覺z覺n slogan覺 olarak deerlendirirsek insan neyi kamufle ediyor? Bu kamuflaj bir ihtiyaç m覺?
Tabi ki duygular覺m覺z覺 kamufle ediyoruz. Eletiriye pek tahammülümüz yok. Yarg覺lanmaktan, sorgulanmaktan korkuyoruz. Erkeklerde bu durum kad覺nlarda olduu kadar kat覺 deil. Daha effaf. Yani toplum kad覺nlar覺 daha ac覺mas覺z yarg覺l覺yor. Bu yüzden, yani s覺radan görünmek ad覺na bazen istemediimiz hayatlar覺 bile ömrümüzün sonuna kadar yaayabiliyoruz. Kad覺nlar her zaman namlunun ucunda. Kad覺n yazar olmak da bal覺 ba覺na bir risk ve cesaret isteyen bir mevzu.
Yaln覺zl覺k insanolunun en büyük yüküydü nihayetinde. Diyorsunuz Can Cana’da…  ve soruyorsunuz: “Gece saat üç sular覺.. Berbat hallerdesin. Bir canla sorgusuz sualsiz konumaya ihtiyac覺n var.  O saatte kap覺s覺n覺 çalabilecein veya aray覺p “Gel!”, çok uzaklardaysa “Dinle!” diyebilecein kaç kii var hayat覺nda?” Bir kader midir yaln覺zl覺k? 
Bir tercihtir yaln覺zl覺k. Etraf覺n覺za kal覺n duvarlar örerseniz, bu bir sebep sonuç önermesine dönüür. Herkes kendi kendinin doktoru olmal覺d覺r. Mesela ben antidepresan kullanmamak için y覺llard覺r mücadele ediyorum. Kendi kendime ilaç oluyorum. Kendimi hiç yaln覺z b覺rakm覺yorum. Sürekli meguliyetler buluyorum kendime ve ruhumu bu ekilde doyuruyorum. Bir dönem gazete muhabirlii, bir baka dönem radyo programc覺l覺覺, sonras覺nda tv programc覺l覺覺 ve imdi de yazmak. Bunlar bana iyi gelen eyler. Ve tabi ki dostlar覺m.
Yaln覺zl覺k üzerinden en çok konumak istediim öyküye gelmek istiyorum. “Adak” … Ruha dokunan öykülerinizden sadece biri.  Ben de özel bir yeri var bu öykünün. “Herkes birilerine adam覺yor mu sanki kendini.” 襤nsana bir silkelenme kap覺s覺 aç覺yor. 
Öykünün, bu anlamda gücünü nas覺l deerlendiriyorsunuz?
Beni sarsan öykülerimden biridir. Öykü demek haks覺zl覺k olur asl覺nda. Gerçek bir anlat覺d覺r bu. Çoumuzun hikayesidir “Adak” Bakalar覺 için yaanan hayatlar覺n öyküsüdür. Vicdan kisvesi alt覺nda  bize yutturulan ey, bazen de yapt覺覺m覺z iyiliklerin üzerimize görev olarak biçildii bir kumaa dönüüyor nitekim.
Kimleri okursunuz? 
Sabahattin Ali, Murathan Mungan, Tolstoy.
Biraz da müzikten konual覺m. Müzik hayat覺n覺z覺n neresinde? Ne tür müzik dinlersiniz? En çok kimlere kulak verirsiniz?
Bu ara “uludag fm” dinliyorum sadece. Radyo dinlemeyi çok seviyorum. Tv ile aram pek yok.  Benim müzik zevkime batan aa覺 hitap ettii için sadece onu dinliyorum. Zeki Müren, Gönül Akkor, Kamuran Akkor, Gönül Yazar, Ajda Pekkan fakat yetmili y覺llar覺n ark覺lar覺 olmak kayd覺yla. Yenilerden neredeyse hiç kimseyi dinlemiyorum. Ha pardon, yenilerden Mehmet Erdem favorim.
Deneme – hikaye tarz覺yla ç覺kt覺 ilk kitap. Yeni çal覺malar覺n覺z ayn覺 türde mi devam edecek? 
襤kinci kitaba balad覺m. Birinci kitap k覺sa öykülerden oluuyor. 襤kinci kitap uzun soluklu birkaç öyküden oluacak. Sonras覺nda ise roman var. Cihan Akta’覺n bana hep dedii bir ey var: “Senden bir roman bekliyorum Nilgün” 襤nallah sonra s覺rada bu var. Allah nasip ederse tabi.
Son olarak eklemek istedikleriniz…
Kad覺nnews cand覺r Ben teekkür ederim. 
Teekkürler, iyi çal覺malar…

Tekrar hay覺rl覺 olsun dileklerimi, yinelenmekten uzak bir yenilenme olarak temenni ederim.

Yaz覺lar覺n覺z öteden beri f覺r覺ndan yeni ç覺km覺 taptaze yaam覺n özünü sunan bir üslupla gönlüme her indiinde,  yaayan kalemlerden "Sunay Ak覺n ve Ercan Kesal bunu yap覺yor bana bir de Nilgün Han覺m" diye diyordum kendime...

Nilgün B覺y覺kl覺 kimdir? Sizi tan覺yabilir miyiz?

-Tarsusluyum. Üç çocuk annesiyim. Türkçe öretmeniyim.  imdi de “Aaç kovuundan öyküler” kitab覺n覺n yazar覺y覺m. 


Yaz覺 ile yolculuunuz hangi zamanlarda balad覺? 

- Orta okulda günlük tutarak yazma zevkini tatm覺 oldum. Tabi onun evvelinde okuma zevki. Fakat günlüklerim o kadar ak覺c覺yd覺 ki, kimin eline geçtiyse didik didik okundu. Okunmakla kalmad覺, alt覺na not düenler oldu. Bir solukta okudum filan gibi. Otuzlu yalarda bir karar verdim ve dedim ki yok bu i böyle olmayacak, madem insanlar beni okumay覺 bu kadar önemsiyor, art覺k halka aç覺lman覺n zaman覺 geldi. Böylece krizi f覺rsata çevirmi oldum..

“Hayat覺n覺z覺n devrimlerini say覺n desem kaça kadar sayabilirsiniz?” Diyorsunuz bir yaz覺n覺zda (B襤R EHR襤 BIRAKIP G襤TMEK)… Bu minvalde “yaz覺” sizin hayat覺n覺z için nedir?

Yaz覺, tabi ki hayat覺m覺n en büyük devrimlerinden biri oldu. Onun evvelinde okumak tabi ki. Okumak ve yazmak benim için bir tutku. Hep öyleydi ve hep öyle olacak.

Yaz覺lar覺n覺z覺 takip eden bir okur olarak benim beklediim bir kitapt覺 dorusu. Geçtiimiz ay gerçekleen Tüyap kitap fuar覺nda okuyucuyla bulutu “Aaç Kovuundan Öyküler”. Kitab覺n覺z覺n oluum sürecini anlat覺r m覺s覺n覺z? 

Kad覺nnews benim için bir okuldu asl覺na bakarsan覺z. 襤lk burada yazmaya balad覺m. Necla Saydam benim hem editörüm hem dostum oldu. Bir kad覺n dayan覺mas覺 aram覺zda hep vard覺. Ondan çok ey örendiim gibi çok da beslendim. Yazma serüvenimde çok fazla zorluklar yaad覺m ve Necla Saydam bu süreçte hep destek oldu bana. Çünkü kalemime güvendiini her daim hissettirdi. Kaç kere pes ettiysem, her defas覺nda elimden tuttu kald覺rd覺. Minnettar覺m kendisine.

Sonra bilgisayar mühendisi bir arkada覺m var, ayn覺 zamanda bir kad覺nnews okurudur kendisi. ilan. Bir gün dedi ki, sana bir blog yapt覺m. Lütfen yazmaya oradan devam et. Sonra tüm yaz覺lar覺m覺 orada depolad覺m. Blog yazarl覺覺 çok revaçta art覺k biliyorsunuz.  Yay覺nevlerinin dikkatini çekmi yazd覺klar覺m. Gelen teklifi deerlendirmi oldum böylece.

Sadece sahicilik dozu yüksek metinler

襤sim babas覺 ya da annesi kim? 

Kitab覺n ad覺 bana ait. Can覺m ben...

Deneme – hikâye türü bilinçli bir seçim mi? 

Deneme- öykü ve anlat覺 diyelim. Kendimce bir tarz ç覺kt覺 ortaya. Kal覺plar覺n biraz d覺覺nda. Sadece sahicilik dozu yüksek metinler.

Kitaba al覺nan öykülerinizden içinizde yeri baka olan var m覺?

Olmaz m覺, elbette var. Mesela “Adak” Böüre böüre alayarak yazd覺覺m bir hikayedir. Day覺m覺n hikayesi. Gerçek bir anlat覺d覺r. Sonra “Garda” “ Özet geçiyorum” “Stockholm sendromu” gibi bunlar duygu yüklü yaz覺lar biraz. Bunlar覺n yan覺 s覺ra mizahi metinler de mevcut. Çok keyifli metinler olduunu iddia edebilirim.

“襤nsanolunun en büyük ihtiyac覺 takdir edilmek ve deer görmek”

Bir eitimcisiniz ayn覺 zamanda. Toplumsal anlamda  insan eitiminde en çok nelerin üzerinde durmam覺z gerekiyor? Hem anne hem de eitimci olarak bu konudaki görüleriniz nelerdir?

En çok üzerinde durulmas覺 gereken mevzu bana göre “özgüven”. 襤nsan öncelikle bir birey, bir deer olduunu fark etmeli. Özgüvenini kazanm覺 bir insan her ekilde mutluluk ve baar覺y覺 mutlaka yakalar. Tabi bunun için takdir cimrisi olmaktan uzak durmak gerekiyor. Kitab覺mda bunun alt覺n覺 çizen bir anlat覺 var zaten. Diyorum ki orada “襤nsanolunun en büyük ihtiyac覺 takdir edilmek ve deer görmek”

“Üstün insan” tan覺m覺yla devam etmek istiyorum. Üstün insan nedir? 

 襤nsanlara  iyi geliyorsan覺z, insanlar sizin varl覺覺n覺zdan honutsa iyi bir insans覺n覺zd覺r. Mevzu budur. Hangi dine, 覺rka, cinsiyete mensup olursan覺z olun, iyilik peindeyseniz ve hayat覺na girdiiniz insanlar覺n yaamlar覺n覺 cehenneme çevirmiyorsan覺z iyi birisinizdir. 

Kad覺n yazarlar覺n say覺s覺 gittikçe bir art覺 gösterse de insan ruhuna dokunabileni hala çok büyük az覺nl覺kta… 襤nsan ruhuna bu eriim nas覺l bir duygu uyand覺r覺yor? Dokunan, dokunulan da  m覺 oluyor ayn覺 zamanda?

襤nsan duygusal bir yarat覺kt覺r. Dünyan覺n hangi ucunda olursan覺z olun, hepimiz ayn覺 tepkileri veririz. Bu minvalde samimiyet önemlidir. Bana yay覺nevinin söyledii ey uydu: “Kad覺n yazarlar her ne kadar artm覺 olsa da yaz覺lar覺nda sahicilii yakalayan kad覺n yazar say覺s覺 az. Bunu yakalad覺覺m覺z yazar bizim için bir ganimettir. Bu sizsiniz” Bu noktada kad覺nlar biraz da toplum bask覺s覺yla duygular覺n覺 dile getirirken kendilerini kast覺klar覺 için, okuyucu da okurken kas覺l覺yor. Zaten zor okuyan bir milletiz. Bu durumda okura cazip gelmiyor okuduklar覺. Demem o ki, samimiyet ve sahicilik birinci kural.

“S覺radanl覺k en iyi kamuflajd覺r” diyorsunuz. Kitab覺n覺z覺n slogan覺 olarak deerlendirirsek insan neyi kamufle ediyor? Bu kamuflaj bir ihtiyaç m覺?

Tabi ki duygular覺m覺z覺 kamufle ediyoruz. Eletiriye pek tahammülümüz yok. Yarg覺lanmaktan, sorgulanmaktan korkuyoruz. Erkeklerde bu durum kad覺nlarda olduu kadar kat覺 deil. Daha effaf. Yani toplum kad覺nlar覺 daha ac覺mas覺z yarg覺l覺yor. Bu yüzden, yani s覺radan görünmek ad覺na bazen istemediimiz hayatlar覺 bile ömrümüzün sonuna kadar yaayabiliyoruz. Kad覺nlar her zaman namlunun ucunda. Kad覺n yazar olmak da bal覺 ba覺na bir risk ve cesaret isteyen bir mevzu.

Yaln覺zl覺k bir tercihtir

Yaln覺zl覺k insanolunun en büyük yüküydü nihayetinde. Diyorsunuz Can Cana’da…  ve soruyorsunuz: “Gece saat üç sular覺.. Berbat hallerdesin. Bir canla sorgusuz sualsiz konumaya ihtiyac覺n var.  O saatte kap覺s覺n覺 çalabilecein veya aray覺p “Gel!”, çok uzaklardaysa “Dinle!” diyebilecein kaç kii var hayat覺nda?” Bir kader midir yaln覺zl覺k? 

Bir tercihtir yaln覺zl覺k. Etraf覺n覺za kal覺n duvarlar örerseniz, bu bir sebep sonuç önermesine dönüür. Herkes kendi kendinin doktoru olmal覺d覺r. Mesela ben antidepresan kullanmamak için y覺llard覺r mücadele ediyorum. Kendi kendime ilaç oluyorum. Kendimi hiç yaln覺z b覺rakm覺yorum. Sürekli meguliyetler buluyorum kendime ve ruhumu bu ekilde doyuruyorum. Bir dönem gazete muhabirlii, bir baka dönem radyo programc覺l覺覺, sonras覺nda tv programc覺l覺覺 ve imdi de yazmak. Bunlar bana iyi gelen eyler. Ve tabi ki dostlar覺m...

“Herkes birilerine adam覺yor mu sanki kendini.” 

Yaln覺zl覺k üzerinden en çok konumak istediim öyküye gelmek istiyorum. “Adak” … Ruha dokunan öykülerinizden sadece biri.  Ben de özel bir yeri var bu öykünün. “Herkes birilerine adam覺yor mu sanki kendini.” 襤nsana bir silkelenme kap覺s覺 aç覺yor. 

Öykünün, bu anlamda gücünü nas覺l deerlendiriyorsunuz?

Beni sarsan öykülerimden biridir. Öykü demek haks覺zl覺k olur asl覺nda. Gerçek bir anlat覺d覺r bu. Çoumuzun hikayesidir “Adak” Bakalar覺 için yaanan hayatlar覺n öyküsüdür. Vicdan kisvesi alt覺nda  bize yutturulan ey, bazen de yapt覺覺m覺z iyiliklerin üzerimize görev olarak biçildii bir kumaa dönüüyor nitekim.

“Senden bir roman bekliyorum Nilgün” 

Kimleri okursunuz? 

Sabahattin Ali, Murathan Mungan, Tolstoy.

Biraz da müzikten konual覺m. Müzik hayat覺n覺z覺n neresinde? Ne tür müzik dinlersiniz? En çok kimlere kulak verirsiniz?

Bu ara “uludag fm” dinliyorum sadece. Radyo dinlemeyi çok seviyorum. Tv ile aram pek yok.  Benim müzik zevkime batan aa覺 hitap ettii için sadece onu dinliyorum. Zeki Müren, Gönül Akkor, Kamuran Akkor, Gönül Yazar, Ajda Pekkan fakat yetmili y覺llar覺n ark覺lar覺 olmak kayd覺yla. Yenilerden neredeyse hiç kimseyi dinlemiyorum. Ha pardon, yenilerden Mehmet Erdem favorim.

Deneme – hikaye tarz覺yla ç覺kt覺 ilk kitap. Yeni çal覺malar覺n覺z ayn覺 türde mi devam edecek? 

襤kinci kitaba balad覺m. Birinci kitap k覺sa öykülerden oluuyor. 襤kinci kitap uzun soluklu birkaç öyküden oluacak. Sonras覺nda ise roman var. Cihan Akta’覺n bana hep dedii bir ey var: “Senden bir roman bekliyorum Nilgün” 襤nallah sonra s覺rada bu var. Allah nasip ederse tabi.

Son olarak neler söylemek istersiniz? 

Kad覺nnews cand覺r... 

Teekkür ederiz.

 

Röportaj: Fatma P覺narba覺 Aykaç2013-12-16 09:48:11facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

Arkada覺na g繹nder

Yorum ekleyin
 L羹tfen yorum, eletiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Ad覺n覺z :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum say覺s覺 : 0 B羹t羹n yorumlar...

T羹m yaz覺lara ulamak i癟in...
a Kertenkele dizisinin yap覺mc覺s覺 eletirilere cevap verdi
a Soka覺n da bir kalbi vard覺r, hat覺rlay覺n覺z
a Ceyhun Y覺lmaz Medyatava'ya konutu: Ba覺ma bir ey gelirse, bana takip癟ilerim yard覺m eder
a Elif afak: '襤lk Rehberim Hayal G羹c羹m Olmutur'
a "Kobani K羹rtlerin geleceinin sembol羹"
a Cem Y覺lmaz ile Tek Ba覺na Y繹nettii 襤lk Filmi zerine
a Avukat Kezban Hatemi: HSYK kald覺r覺lmal覺!
a Faysal Soysal: 襤randa sinema mastera yapt覺m, ama Rus sinemas覺n覺 癟ok seviyorum
a "K羹rt Sinemas覺 demesek de olur, bari T羹rkiye Sinemas覺nda anlaal覺m"
a H羹seyin G羹lerce'den 癟arp覺c覺 a癟覺klamalar; Meer beni en batan d覺lam覺lar!
OK OKUNANLAR
a AZINLIK AZGINLII
a ZAR襤F ADAMLARIN 襤NCEDEN SYLENM襤 SZLER襤
a Eimle ok Mutsuzum! Ne Yapmal覺y覺m?
a NEDEN KORE D襤Z襤LER襤?
a Ba繹rt羹l羹 kad覺nlar覺n simgesel imhas覺

YORUMLAR
a Yaz覺 ger癟ekten 癟arp覺c覺 ama nas覺l uygulan覺r
a Vazge癟iler... 襤癟ine doduumuz zenginlikler
a 癟覺k git annenin evine y覺llar ge癟sede deimi
a "Yaamak zevki verir ruhuma sonsuz kederim Seni,
a enmedim, a癟t覺m explorer覺...Benim gibi "ay

V襤DEOLAR


mer Faruk Tekbilek/ Common SpiritGodfather Film M羹ziiyle Fas覺lBaki Duyarlar-Dilek T羹rkan/Adem [Kemenjazz 2012 ADA M羹zik]

Dier V襤DEOLAR i癟in t覺klay覺n.

FOTO GALER襤


Bu karelerde s繹ze gerek yok!..Mutlaka g繹rmeniz gereken tarihi fotoraflarrencilerden komik s覺nav cevaplar覺

Dier RES襤MLER i癟in t覺klay覺n.

YAZARLAR
Nilg羹N B覺y覺kl覺

AZINLIK AZGINLII
Murat. D繹nemin ba覺ndan beri ruhumu en 癟ok h覺rpalayan 癟ocuk. Sar覺 sa癟l覺
Aye Bostanc覺

E襤T襤M ART!
Bir as覺r覺 ak覺n zamand覺r farkl覺 bir ser羹veni ya覺yor bu 羹lke. z k羹l
Nee Y覺ld覺z

NERDEN NEREYE
Sene 97.. Malum herkesin bildii y覺llar...
Vefa nal

KEND襤NE B襤R D襤P AKINTISIDIR 襤NSAN
襤癟inde olduun Varl覺ka, hala ramak kalman覺n ireti mandal覺yla tu
Sevil Yorgun

DEML襤 B襤R TAT襤L
Tatil elenmek mi dinlenmek mi ? Ya da her ikisi mi? renciye g繹re elenme
Bet羹l at覺r

EL OLMAK ELLERDEN OLMAK MASALI
ocuk olduum y覺llar. Dost akraba i癟 i癟e yaand覺覺 ayr覺cal覺kl覺 zaman
Av. zlem Aca

HUKUKA DA襤R: L羹ks Araba Doland覺r覺c覺l覺覺
襤imiz gerei bir癟ok doland覺r覺c覺l覺k vakas覺 ile kar覺la覺yoruz.
Semanur S繹nmez Yaman

GAZZE'YLE 襤MT襤HAN OLMAK
襤srail vuruyor, 癟ocuklar 繹l羹yor 襤srail vuruyor, kad覺nlar 繹l羹yor
Fatma P覺narba覺

HAVADA 襤NSAN KOKUSU
Elle yenen bir yiyecektir bal覺k. Elleriniz bal覺a demek zorundad覺r. Bu seb
Rukiye Karak繹se

PS襤KOPATOLOJ襤 BALAMINDA VCUT
V羹cut Mustafa Nuri Eserin ilk uzun metrajl覺 filmi. Pek 癟ok psikopato
zlem Ya覺z

B襤ZDEN UTANMAYIN, S襤Z襤 YARATANDAN UTANIN!
Yakla覺k 150 g羹nd羹r G羹lyaz覺 ve Ortasu K繹yl羹leri ile beraber eli kalbinde
Mine 襤zgi

TKENMEK VEYA TKENMEMEK
M羹terek olan aile yuvas覺nda evlilik birliinin huzuru ve devam覺 i癟in erke
Ayeg羹l Y覺ld覺r覺m Kara

PINAR KR VE SERBEST ARIIMLAR
Engelleyemediim serbest 癟ar覺覺mlar覺m var.
S羹meyye Kavuncu Torlak

KADINLARIN KAMERA ARKASINDA VAROLU SERVEN襤
8 Mart D羹nya Kad覺nlar G羹n羹 vesilesiyle d羹nyada sinema sekt繹r羹nde sadece k
Arzu Avar

EN KUTSALINIZ NE 襤SE ONUN ADINA....
6 y覺l 繹nceydi. Hava g繹nl羹mdeki h羹zne bir har daha katacak kadar s覺cakt覺.
Ay癟a Ferda Kansu

襤STANBUL-AM TEK YN
G羹nlerdir sakinlemeyi, hazmetmeyi bekliyorum yazmak i癟in o hisleri... Olmad
Sevgi Bankat

ANLAMAK VE ANLAILMAK
ocuklarda b羹y羹k bir g羹d羹 vard覺r.Kendini kabul ettirme g羹d羹s羹
Mukadder Bahad覺r

NEDEN KORE D襤Z襤LER襤?
Son zamanlarda gen癟ler aras覺nda bir Asya Dizisi 繹zellikle de Kore Dizisi 癟覺
Dr. Nilg羹n zkan

NEDEN UYUYORUZ?
襤nsan 繹mr羹n羹n yakla覺k 羹癟te biri uyku ile ge癟iyor. Peki 繹mr羹m羹
T羹m Yazarlar

RPORTAJ
Kertenkele dizisinin yap覺mc覺s覺 eletirilere cevap verdi

Ge癟tiimiz Cumartesi ilk b繹l羹m羹 yay覺nlanan Kertenkele dizisi milyonlarca izleyiciyi ekran ba覺na kilitledi. Yap覺mc覺 Yal癟覺n en ile Kertenkeleye y繹nelik eletirile

DNCE-ANAL襤Z
Trans-Siberya yolculuu / Avrasya y羹zy覺l覺n覺n douu

Pepe Escobar yazd覺...
KONUK YAZARLAR
T羹m Konuk Yazarlar

TAR襤HTE BUGN

KADINNEWS KATEGOR襤LER襤
a ANA SAYFA
a ANNEL襤K HALLER襤
a A襤LE
a Dan覺覺YORUM
DANIMAN PS襤KOLOG
HUKUK襤 DANIMA
a H襤KMET ANA
a KADININ YALIN HAL襤
a SEY襤R DEFTER襤
S襤NEMA
T襤YATRO
TELEV襤ZYON
izliYORUM
a K襤TAPLIK
襤襤R
H襤KAYE
M襤TOLOJ襤
a ESTET襤K-TASARIM
RES襤M-M襤MAR襤
DEKORASYON
G襤Y襤M
EL SANATLARI
a GLMECE-GLDRMECE
a MUTFAKTAYIZ
a PRAT襤K B襤LG襤LER
a 襤 VE KADIN
襤 HAYATI
S襤V襤L TOPLUM ALIMALARI
a GEZEL襤M-GREL襤M
a ERKEK
EKONOM襤
SPOR
OTOMOB襤L
a K襤M K襤MD襤R?
a S襤ZDEN GELENLER
a GNDEM
a S襤YASET
a DNYA
a MEDYA
a EDEB襤YAT
a E襤T襤M
a KLTR-SANAT
a SALIK
a YAAM
a EVRE
a ARATIRMA
a MZ襤K

襤LANLAR
T羹m 襤lanlar

L襤NKLER
A癟覺k ders malzemeleri
Haydi Gezelim
CAFRANDE
T羹m Linkler

Ana Sayfa | Hakk?m?zda | Bize Yaz?n | ?leti?im | Gizlilik ?artlar?
www.kadinnews.com'un her hakk? sakl?d?r. Site 鈜etim- By Yaap